زمستان و فرصت داغ گردشگری

گردشگری زمستانی در ایران به رغم شعارهای فراوان درباره #توسعه و رونق آن، تاکنون مورد بی مهری واقع شده است.

از جمله تحولاتی که در دهه های اخیر در صنعت گردشگری به وجود آمده، توجه به تنوع فصلی در تعریف شاخه های گوناگون گردشگری است. یکی از شاخه های مهم، گردشگری زمستانی است که در گذشته تنها مورد توجه طبقات مرفه و ممتاز اجتماعی قرار داشت، اما در دوره کنونی به دلیل فراهم آمدن تسهیلات سفرهای ارزان قیمت مورد توجه اقشار مختلف مردم در سراسر دنیا نیز واقع شده است.

امروزه دست اندرکاران گردشگری بسیاری از کشورهای جهان با برنامه ریزی و فراهم آوردن تسهیلات مناسب همچون برگزاری فستیوال های سالانه زمستانه، جشنواره مجسمه های برفی، ساخت هتل های یخی و ایجاد امکان اقامت گردشگران در این هتل ها یا برگزاری رقابت های ورزشی زمستانی مانند اسکی، هاکی روی یخ، راگبی در برف، سورتمه رانی در برف و یخ، کرلینگ و نظایر این ها نه تنها در راستای رونق این شاخه از گردشگری در کشور خود گام برداشته، بلکه سعی کرده اند گردشگران دیگر کشورها را نیز در این فصل میزبانی کنند و پاسخگوی علایق آنان در حوزه سفر و گردشگری نیز باشند.

ظرفیت مغفول

با این همه در شرایطی که مناطق شمالی و غربی کشورمان ایران، دارای اقلیم کوهستانی و از پتانسیل کافی به منظور ایجاد زیرساخت ها و فضاسازی های مناسب با هدف برگزاری انواع جشنواره ها و رقابت های ورزشی زمستانی برخوردار است تا از این طریق به مقاصد اصلی گردشگری زمستانی در کشور تبدیل شوند، اما گردشگری زمستانی در ایران به رغم شعارهای فراوان درباره توسعه و رونق آن، تاکنون مورد بی مهری واقع شده است. توجه به ورزش های زمستانی دراین کشور تنها به اسکی محدود شده و جشنواره های برفی نیز که چند سالی است در سطح استانی و ضعیف برگزار می شوند، با اقبال مناسبی از سوی گردشگران داخلی همراه نبوده اند؛ چراکه هنوز برنامه جامع و مدونی با هدف توسعه این شاخه از توریسم در کشور تدوین و عملیاتی نشده است.

راه برون رفت از رکود

در همین حال به باور نگارنده، راه برون رفت از رکود بازار گردشگری زمستانی، تغییر نگاه مسوولان دولتی به ضرورت توسعه این شاخه از گردشگری و بهره برداری از ظرفیت های موجود کشور در این رابطه است؛ موضوعی که اجرایی کردن آن در ایران بدون برنامه ریزی بلندمدت و تدوین برنامه جامع در این زمینه که راهبردهای توسعه گردشگری زمستانی را ارائه دهد، امکان پذیر نخواهد بود. در برنامه ریزی برای توسعه گردشگری زمستانی لازم است معیارهای زیست محیطی با در نظر گرفتن اصول گردشگری زمستانی تعریف شوند. فرهنگ سازی مردم به عنوان گردشگر و همچنین جوامع محلی به عنوان میزبان؛ افزایش زیرساخت ها؛ برگزاری جشنواره های زمستانی در سطح ملی و بین المللی؛ تبلیغ و اطلاع رسانی درباره مقاصد گردشگری زمستانی و رقابت ها و جشنواره ها با در نظر گرفتن ظرفیت های منطقه مقصد؛ توسعه کسب و کارهای زمستانی و به کارگیری نیروهای بومی در کنار افزایش کیفیت استانداردها و خدمات در این حوزه از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرند.

به این ترتیب ایران می تواند علاوه بر پاسخگویی به نیاز گردشگران علاقه مند به سفرهای زمستانی، گامی در راستای میزبانی از گردشگران خارجی با علائق ویژه نیز بردارد. حاصل سخن آنکه گردشگری زمستانی که در دهه های اخیر در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه بوده و روندی رو به رشد را پیش گرفته است، می تواند نقطه عطفی برای توسعه گردشگری کشور در فصل زمستان باشد که تحقق آن چنانچه اشاره شد نیازمند تعامل دست اندرکاران حوزه گردشگری و ورزش در دو بخش دولتی و خصوصی، تامین زیرساخت ها به ویژه در حوزه ایمنی در حمل ونقل جاده ای از سوی دولت و حمایت از فعالان این صنعت در بخش خصوصی به ویژه دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی برای تعریف بسته های سفرهای زمستانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست