تغذیه ی سالم در سفر

وقتی تصمیم می گیرید کوله بار سفر را ببندید به چه نکته هایی دقت می کنید؟ به وسیله سفر؟ به هزینه سفر؟ محل اقامت؟ مدت اقامت؟ به همسفرانتان؟ به آب و هوا و پوشاک مورد نیاز خانواده تان؟ اما آیا به نحوه تغذیه ی خود و خانواده تان در مسیر سفر و مقصد هم فکر می کنید؟ به این که چه غذاهایی برای مقصدتان مناسب است فکر می کنید یا هر غذایی که راحت تر بتوانید آماده کنید همراهتان می برید؟ به نظرتان برای داشتن سفری سالم چه خوراکی هایی را باید همراهتان ببرید و چه خوراکی هایی را نباید؟

 

شیرینی سفر

مسیر سفر با خوردن تنقلات به ویژه تنقلات شیرین ،بهتر و شیرین تر می شود. خوراکی های شیرین به دلیل گلوکزی که به مغز می رسانند ،باعث افزایش تمرکز راننده و مانع خواب آلودگی او می شوند. بنابراین خطر تصادفات کاهش می یابد.

شیرینی بد. یک جعبه شیرینی، چند جعبه شکلات، نوشابه، آبنبات و … همگی خوراکی های شیرینی هستند که باعث تامین همان گلوکز مورد نیاز می شوند. خریدن و بردن آنها هم آسان است اما چند ایراد مهم دارند. اولا که احتمال فاسد شدن این خوراکی ها در مسیر سفر زیاد است.به ویژه اگر با خودروی شخصی یا قطار سفر می کنید.دوم این که هر عدد شکلات به طور متوسط حاوی 24 تا 31 گرم شکر است. این میزان شکر باعث افزایش قند خون به طور ناگهانی و کاهش آن سریع تر از حد معمول می شود و سوم این که زمینه ساز اضافه وزن است. بنابراین باید از منبع بهتری گلوکز مورد نیاز مغز را تامین کرد.

شیرینی خوب. میوه مقادیر زیادی گلوکز به بدن شما می‌دهد. گلوکزهای میوه خیلی راحت به انرژی تبدیل می‌شوند. اکثر انواع میوه در کمتر از نیم ساعت هضم
می‌شوند. به همین دلیل مصرف میوه یکی از سریع ترین و سالم‌ترین راه‌های افزایش انرژی است.موز بهترین گزینه است. به این دلیل که امکان آسیب دیدن ترکیب‌های آن ناشی از گرما کمتر از میوه‌های دیگر است. دوم این‌که خوردن آن آسان است. هر عدد موز متوسط حاوی 105 کیلوکالری انرژی و سرشار از ویتامین C، پتاسیم و فیبر است. میزان گلوکز دریافتی از هر عدد موز مناسب است و تجزیه آن نیز تدریجی انجام می‌گیرد. بنابراین برای مدتی طولانی گلوکز مورد نیاز مغز تامین می‌شود. پرتقال و نارنگی شیرین هم گزینه‌های خوبی برای تامین گلوکز مورد نیاز در طول سفر هستند.

 

 

گوشت سفر

عضله‌ها نیاز به پروتئین دارند تا بتوانند به خوبی تحمل نشستن طولانی در خودرو، قطار یا حتی هواپیما را داشته باشند. درباره هواپیما که معمولا در طول سفر از شما پذیرایی خواهد شد، اما اگر با قطار یا خودروی شخصی سفر می‌کنید، وضع طور دیگری است.

پروتئین بد. همراه بردن انواع ساندویچ‌هایی که از مواد پروتئینی تهیه شده بد نیست، اما نگهداری آنها سخت است. برای مثال کتلت، شامی، گوشت چرخ‌کرده، کوفته و… همگی از خوراکی‌های ساندویچی خوب برای مسیر سفر هستند، اما امکان خراب‌شدن آنها در مسیر سفر زیاد است؛ بویژه اگر آنها را داخل یخدان نگذارید. دلیل آن نیز روغن موجود در این خوراکی‌هاست. بنابراین باید منابع پروتئینی سالمی برای این منظور انتخاب کنید.

پروتئین خوب. ابتدا این نکته را توضیح بدهیم که تخم‌مرغ پخته هم نباید درمعرض گرمای زیاد قرار گیرد، اما تحمل آن درمقابل دما بیش از خوراکی‌هایی است که به آن اشاره شد. بنابراین برای آذوقه سفر،به تعداد نفرات خانواده تخم‌مرغ آبپز همراه‌تان ببرید. هر عدد از این خوراکی 70 کیلوکالری انرژی دارد. از سوی دیگر، یکی از بهترین منابع پروتئینی است و نیاز بدن به این ماده ضروری را تامین می‌کند. هر عدد تخم‌مرغ حاوی 13 ویتامین ضروری، آنتی‌اکسیدان و مواد ‌معدنی است. تخم‌مرغ نیاز عضله‌ها به پروتئین را تامین می‌کند و مانع​ خستگی ماهیچه‌ها در سفر می‌شود. مواد معدنی موجود در آن نیز همین اثر را دارند.

 

آشامیدنی سفر

 

یکی از نیازهای ضروری در مسیر سفر، آب آشامیدنی سالم است. برای آن​که در سفر دچار مشکل نشوید، حتما یک بسته شش‌تایی آب معدنی همراهتان ببرید و درباره همراه بردن آب معدنی به چند نکته دقت کنید:

 

گرم نشود. تغییر دما اگر خیلی زیاد باشد، روی ترکیب‌های داخل آب معدنی تاثیر منفی می‌گذارد. پس بطری‌های آب را در جای مناسب قرار دهید. از قرار دادن آنها پشت شیشه عقب خودرو و گوشه‌های صندوق عقب که گرم است، خودداری کنید.

 

دور از بوها. بعد از بازکردن در بطری، آن را دوباره در صندوق عقب نگذارید. به این دلیل که اولا ممکن است از مواد بودار و نامناسبی مثل روغن موتور که برای اطمینان در صندوق عقب ماشین دارید، بو بگیرد. و ثانیا ممکن است در آن باز شود و وسایلتان را خیس کند.

 

یخ نزند. برای همراه بردن آب معدنی و نوشیدن آب خنک، از شب قبل، بطری را داخل فریزر یا جایخی یخچال منزل نگذارید. این کار باعث ورود مواد پلاستیکی از بطری به داخل آب می‌شود و آب را آلوده می‌کند.

 

 

نمک سفر

 

اگر تا پیش از این خوردن نمک را به طور کلی ممنوع می‌دانستید، درحال حاضر این عقیده تغییر کرده است. باید مقداری نمک از منابع مفید در برنامه‌‌ غذایی شما وجود داشته باشد تا فشار خون متعادل شده و از طرفی عملکرد پمپ سدیم ـ پتاسیم نیز تنظیم شود.

 

​نمک بد. البته خوردن چیپس، پفک و خوراکی‌هایی شبیه​ آنها لذت‌بخش است، اما این منابع حاوی نمک خوب نیستند. ضمن آنکه میزان چربی موجود دراین تنقلات نیز مناسب و متعادل نیست. در نهایت این‌که همراه بردن این خوراکی‌ها به دلیل چربی‌شان باعث آسیب به ساختار آنها و به اصطلاح تند شدن‌‌شان می‌شود.

 

نمک خوب. بهترین منبع دریافت نمک، مصرف موادغذایی با کمی سدیم طبیعی است، اما علاوه بر آن خوردن کمی آجیل بوداده و مغزکرده نیز مناسب است. آجیل‌ها که انواع تند آنها هم وجود دارد، انتخاب مناسبی برای تامین نمک مورد نیاز بدن هستند. البته به دلیل کالری و نمک‌شان باید در خوردن‌شان محتاط بود، اما خوردن یک مشت از مخلوط آجیلها مناسب است. در طول روز می‌توانید حدود 50 عدد مغز دانه بخورید. اگر کالری هرکدام را به‌طور متوسط هفت کیلوکالری محاسبه کنید، میزان کالری دریافتی 350 کیلوکالری است. به این ترتیب بخش مهمی از کالری مورد نیاز روزانه را دریافت کرده‌اید.

 

سبزی سفر

 

اصطلاح «آب به آب شدن» را شنیده‌اید؟ این اصطلاح را زمانی به کار می‌برند که به دلیل سفر، وضع خواب، استراحت و تغذیه فرد به هم می‌ریزد و دچار مشکلات متعدد گوارشی و به‌هم‌خوردن تعادل خواب و استراحتش می‌شود. یکی از مشکلات سفر که باید از همان لحظه حرکت حواسمان به آن باشد، مساله یبوست و فراموش کردن مصرف میوه و سبزی است. برای اینکه یادمان نرود از این خوراکی‌ها میل کنیم، باید چه کار کنیم؟

 

سبزی بد. خریدن انواع میوه و سبزی آماده برای مصرف، منظور همان‌هایی که ادعا دارند میوه یا سبزی مورد نظر شسته شده و ضدعفونی است، توصیه نمی‌شود. این خوراکی‌ها بویژه در فصل تابستان نیاز به شست‌وشوی دقیق و کامل خانگی دارند. علاوه بر آن خوردن سبزی در رستوران، داخل ساندویچ و… به‌ هیچ‌ وجه توصیه نمی‌شود.

 

سبزی خوب. درست است که گردش و تفریح وقت پاک‌کردن و شستن سبزی نیست، اما می‌توانید میوه را جایگزین سبزی کنید. برای این کار از منزل به اندازه نیاز مسیر سفر میوه ببرید و وقتی به مقصد رسیدید، سراغ میوه‌‌های ویژه همان شهر بروید. به این ترتیب دردسری برای خرید میوه ندارید و کافی است هر شب هنگام برگشتن به محل اقامت، کمی میوه بخرید. مصرف میوه مانع​ بروز یبوست و مشکلات احتمالی بعد از آن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست