هشدار رئیس انجمن علوم خاک ایران

«خاک»، مهجورترین موضوع در میان رسانه‌ها، ساختارهای اداری و دولتی است.

 

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: ایران براساس آماری که «منوچهر گرجی» رئیس انجمن علوم خاک ایران می‌دهد، خاک ایران سالانه دو میلیارد تن فرسایش دارد. یک میلیارد آن در دل سدها رسوب می‌شود و زمین ‌های کشاورزی پایین دست را بلااستفاده می‌کند و یک میلیارد آن هم به ریزگرد های کشنده تبدیل می‌شود و سلامت شهروندان بیش از ۳۲ استان را به خطر می‌اندازد. با وجود این، گرجی می‌گوید: «خاک» در ساختار ایران متولی حفاظت ندارد.»

او آب پاکی را روی دست همگان هم می‌ریزد و می‌گوید: «بدون توجه به خاک، امکان ندارد که مشکل «آب» در کشور حل شود، یعنی درحالی که در کشور برای مدیریت «آب» وزارتخانه وجود دارد اما برای حفاظت از بستر آن یعنی خاک، هیچ تشکیلاتی حتی در حد یک «اداره» هم وجود ندارد.»

البته آن‌ طور که گرجی می‌گوید، وزارت جهاد کشاورزی به تازگی در ابلاغیه‌ ای خواستار تشکیل اداره کل خاک شده اما هنوز اجرایی نشده است. از سوی دیگر هم لایحه خاک بعد از ۱۲ سال خاک خوردن در راهروهای مجلس، به تازگی به شورای نگهبان رفته است!

گرجی مهم‌ ترین معضل خاک کشور را از بین رفتن زمین‌های حاصلخیز کشاورزی کنار شهر ها می‌داند و می‌گوید: «توسعه شهر ها، ساخت و سازها، شهرک‌ های سنتی، واحدهای مسکونی و … بیشترین خسارت را به خاک وارد می‌کنند.»

او بسیاری از ساخت و سازها را ضروری نمی‌داند و می‌گوید: «در این مسیر فقط عده‌ای دارند پول به جیب می‌زنند اما هزینه‌ اش برای نسل‌های آینده بسیار بالا است.»

گرجی یادآوری می‌کند: «ایران  برای ساخت مسکن، زمین کم ندارد اما برای کشاورزی، زمین محدود است. این زمین‌ها ۱۲ هزار سال محصول داده‌اند. باید ۱۰ هزار سال دیگر هم محصول بدهند.»

او فرسایش خاک را یکی دیگر از تهدید های خاک کشور می‌داند و می‌گوید: «ایران جزء کشورهای اول در فرسایش خاک است.»

به گفته او، این فرسایش‌ ها یا ریزگرد می‌شود و سلامتی انسان‌ها را به‌خطر می‌اندازد یا به شکل سیلاب‌ ها سدها را پر از رسوب می‌کند. رسوب خاک همین الان هم ظرفیت ذخیره آبی سد «سفید رود» منجیل را از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب به ۹۰۰ میلیون متر مکعب کاهش داده است. گرجی این کاهش را یک خسارت بزرگ برای کشتزارها، شالیزارها و اراضی شمال کشور می‌داند.

او درباره شور شدن زمین‌ ها هم هشدار می‌دهد و می‌گوید: «بسیاری از کشاورزان امروز زمین‌ هایشان را با آب شور آبیاری می‌کنند. این نمک‌ ها کم‌کم در خاک تجمع می‌کنند و بعد از چند سال به یک بحران تبدیل می‌شوند.»

براساس آماری که او می‌دهد، در حال حاضر، ۵۰ درصد اراضی آبی کشور دچار مشکل شوری شده است. گرجی می‌گوید: «البته درجات شوری خاک‌ ها متفاوت است.»

گرجی مشکلات حال حاضر خاک ایران را عدم مدیریت صحیح می‌داند و می‌گوید: «زمین‌ ها از مواد و عناصر آلی تخلیه می‌شود. باید کود دامی به آنها داده شود اما مدیریت نمی‌شود و زمین‌های زراعی بیش از حد شخم می‌خورند.»

گرجی تصویب قانون خاک، تهیه نقشه خاک کشور و اجرای برنامه ملی برای افزایش ماده آلی خاک را از جمله برنامه‌ های ضروری و اورژانسی می‌داند.

به گفته گرجی، بخشی از خاک با فرسایش سیلابی و آبی و از طریق رودخانه از کشور خارج می‌شود تا این سؤال پیش بیاید که چرا برخلاف نظر کارشناسان روی آب‌ های مرزی، سد زده می‌شود اما هیچ کس نگران خاکی که از طریق روان‌ آب‌ها از کشور خارج می‌شود، نیست؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست