تولد دوقلوی گوزن زرد ایرانی باری نخستین بار

برای نخستین بار در کشور گوزن زرد ایرانی یک گونه منقرض شده در طبیعت ایران در فضای باغ وحش ارم، دوقلو به دنیا آورد.
ایمان معماریان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: گوزن زرد ایرانی یک گونه ای است که در طبیعت ایران منقرض شده و در جهان نیز در لیست قرمز «آی. یو. سی. ان» (IUCN) در درجه حفاظتی در خطر انقراض قرار دارد.
وی گفت: گوزن زرد ایرانی در ایران در فضای طبیعت به دلیل از بین رفتن زیستگاه و تخریب زیستگاهشان که در مناطق جنوب و جنوب غربی کشور قرار داشته منقرض شدند.
معماریان افزود: درحال حاضر تنها تعدادی از گوزن زرد ایرانی در مناطق فنس کشی شده در کشور نگهداری می شوند که چند راس از آن در باغ وحش ارم زیست می کنند و امسال این گونه منقرض شده توانست دوقلوهای دوست داشتنی در باغ وحش ارم به دنیا آورد.
وی گفت: اگر زیستگاه اصلی این گونه منقرض شده دوباره احیا شود ما می توانیم گونه های نگهداری شده در فنس کشی ها را به طبیعت بازگردانیم.
دامپزشک باغ وحش ارم افزود: زیستگاه اصلی این گونه استان فارس و خوزستان است و این مناطق جزو بهترین زیستگاه های اصلی گونه های منقرض شده گوزن زرد ایرانی به شمار می آید.
معماریان گفت: احیای زیستگاه کار آسانی نیست چراکه جاده سازی، ایجاد شهر و مشکلات زیست محیطی برای برگرداندن زیستگاه به شرایط ماقبل کاری سخت و هزینه بر است و این امر یک عزم ملی و دولتی را می طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست