فشتکه نخستین روستای ملی حصیر در کشور

افتخاری دیگر این روزها به طبیعت سرسبز گیلان رسیده است، افتخاری که می تواند با شعار سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» همسو و هماهنگ باشد و آنهم انتخاب روستای فشتکه بخش خمام به عنوان نخستین روستای ملی حصیر در کشور است.

به نقل از خبرگزاری شبستان – گیلان : فشتکه در استان گیلان و در راه اصلی جاده رشت-انزلی قرار گرفته و از روستاهای شهر خمام است،‌ روستایی با طبیعت زیبا و دیدنی …این روستا به دلیل سر سبز بودن و امکانات رفاهی مناسب مثل آب و هوای خوب، راه آسفالت، فاصله ۴ کیلومتری با ساحل منطقه آزاد، دارای جاذبه های طبیعی و توریستی است.فشتکه جاده بندر انزلی به جاده زیبا کنار رو به هم متصل می کنه و طول جاده این روستا ۵ کیلومترِ مسیر رشت به کاسپین رو ۱۰کیلومتر کمتر می کند.

مردم این روستا کشاورز بوده و برنج محصول اصلی کشاورزی این روستاست. از صنایع دستی مهم این روستا که بسیاری از اهالی مخصوصاٌ در پاییز و زمستان به آن مشغول هستند حصیر بافی است که ماده اولیه آن هم از نوعی گیاهِ (در زمان محلی به نام لی)، در جنگلی کوچک درحاشیه همین روستا می روید.

جواد افکنده، دهیار جوان روستای فشکته در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در این خصوص اظهار کرد: ۹۰ تا ۹۵ درصد از خانوارهای این روستا در عرصه حصیر بافی، گلیم بافی و.. فعال هستند.وی با بیان اینکه هنرمندان این روستا در سطح کشور فعالیت های بزرگی در نمایشگاه ها و کارگاه ها انجام می دهند و با توجه به مقام هایی که در جشنواره های مختلف به دست می آورند، توانستند این افتخار را نصیب این روستا کنند، گفت: با تلاش استانداری چند روزی است که روستای فشتکه به عنوان روستای ملی حصیر در سطح کشور معرفی شده است.

افکنده اضافه کرد: همچنین به خاطر فضایی که این روستا دارد و در محدوده سر سبزی خارج از منطقه آزاد است و از قبل هم سرمایه گذاران زیادی به اینجا آمده و رفت و آمد می کنند، منطقه نمونه گردشگری اعلام شده اند.

وی با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا موسسات کارآفرین و بانک ها برای پرداخت تسهیلات به حصیر بافان اقدام کنند، افزود: مبلغ تسهیلات بستگی به نوع کار و کارآفرینی دارد.افکنده تصریح کرد: در تلاشیم تا طی اطلاعیه ای که فراخوان داده ایم بیکاران روستا را که مدرک حصیربافی دارند و کسانی که مدرکی هم ندارند، شناسایی تا بتوانیم وام هایی که داریم به آنها انتقال بدهیم تا آنان هم در این عرصه فعال شوند.

دهیار روستای فشتکه بیان کرد: طی این اطلاعیه از تمامی روستاوندانی که کارت و مجوز صنایع دستی دارند خواسته شده تا با در دست داشتن کپی مجوز، کپی شناسنامه و کارت ملی و همچنین افراد بیکار و جویای کار با به همراه داشتن مدارک شناسایی تا سوم تیر ماه سال جاری روزهای فرد از ساعت ۱۴ الی ۱۸ به دهیاری روستا مراجعه کنند تا با تلاش شورای اسلامی روستا امتیازات ویژه ای به روستای فشتکه اول اختصاص داده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست