برداشت “ازگیل” در ۵۱۰ هکتار از باغات گیلان آغاز شد

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان‌ گفت: باغداران گیلانی برداشت ازگیل را در ۵۱۰ هکتار از باغات این استان آغاز کردند.

 

لیلا بذرکار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ 2 هزار و 530 باغدار و بهره‌بردار گیلانی برداشت ازگیل را در سطح حدود 510 هکتار از باغات استان آغاز کردند و عملیات برداشت این محصول نیز تا اوایل زمستان ادامه پیدا می‌کند.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد:‌ باغداران گیلانی از اواخر مهر برداشت ازگیل را آغاز می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 3 هزار تن ازگیل را به ارزش ریالی حدود 126 میلیارد ریال برداشت و وارد بازار مصرف کنند.

بذرکار از احتمال افزایش برداشت ازگیل خبر داد و ابراز داشت:‌ با توجه به اقدامات حمایتی جهاد کشاورزی گیلان از باغداران و تولیدکنندگان محصول ازگیل پیش‌بینی می‌شود امسال برداشت ازگیل در این استان با افزایش حدود 24 درصدی روبه‌رو شود.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد:‌ یکی از مهم‌ترین علل افزایش برداشت ازگیل اقدامات مؤثر جهادکشاورزی گیلان در راستای اعطای نهال‌های یارانه‌دار به باغداران گیلانی است که با استقبال خوبی نیز از سوی آنان همراه شد.

بذرکار افزایش سطح زیرکشت باغات ازگیل را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود:‌ افزایش قیمت محصول در بازار مصرف در کنار وجود مؤلفه‌های مهمی نظیر طرح ترویج،‌ توسعه و تغدیه باغات از علل دیگر افزایش برداشت محصول ازگیل در استان گیلان است.

وی به عمده شهرستان‌هایی که بیشترین سطح زیرکشت ازگیل را در اختیار دارند اشاره کرد و بیان داشت:‌ شهرستان‌هایی واقع در غرب گیلان نظیر تالش،‌ آستارا،‌ رضوانشهر‌ و فومن در کنار رشت و بندرانزلی از جمله مناطق اصلی برداشت ازگیل در استان گیلان هستند.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد:‌ محصول ازگیل برداشت شده از باغات استان گیلان در بازارهای سراسر استان جهت فروش عرضه می‌شود همچنین بخشی از این محصول نیز به سایر استان‌های همجوار گیلان فرستاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ به ازگیل در گویش گیلکی کونوس نیز می‌گویند،‌ ازگیل(common medlar) سرشار از مواد معدنی است و از جمله فواید آن می‌توان به درمان یبوست، پیشگیری از سرطان، تقویت اعصاب و کمک به درمان سنگ کلیه نام برد.

ازگیل از میوه‌های بومی ایران است و درختان آن در شمال کشور به وفور یافت می‌شود لازم به ذکر است که مردمان سایر مناطق دنیا، ازگیل را میوه‌ای عجیب و ناشناخته می‌دانند از آن به عنوان میوه‌ای فانتزی با قیمتی بسیار گزاف نام می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست