تولید بالای زباله در سه استان شمالی ایران

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان محیط زیست گفت:تولید زباله در کشور ما نسبت به میانگین جهانی بسیار بیشتر است و تولید پسماند در سه استان شمالی کشور شامل گیلان، مازندران و گلستان از میانگین کل کشور هم بیشتر است.

محمد درویش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود:فقط استانهای شمالی کشور با معضل پسماند مواجه نیستند بلکه این مشکل کشوری و حتی جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در سال 1998 برای نخستین بار جزیره ای در اقیانوس آرام در جوار هاوایی کشف شد که به قاره هفتم یا قاره کثیف نام گذاری شد،اظهار داشت:مساحت این جزیره 3.5 کیلومتر مربع بود و هر سال 10 درصد به مساحت آن اضافه می شد و نکته قابل تامل این بود که این جزیره از مواد غیر قابل بازیافت و زباله های ریخته شده در دریا در مدت نیم قرن تشکیل شد.

به گفته درویش، ریختن زباله در سالیان طولانی موجب نابودی 240 گونه آبزی در سراسر دنیا شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان محیط زیست تاکید کرد: برای مقابله با مسئله پسماند باید تلاش کنیم تا مردم نسبت به زیستگاه شان که درحال نابودی است حساس شوند و نسبت به نجات آن تلاش کنند که در این میان نقش سازمانهای مردم نهاد بسیار حایز اهمیت است.
درویش به امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و 6 استان کشور اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه چندی پیش بین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران استانهای تهران ، البرز ، گیلان ، مازندران ، گلستان و قزوین به امضا رسید که مدیریت پسماند و توسعه اکوتوریسم برخی از مفاد و اهداف این تفاهمنامه است.

درویش افزود: یکی از اهداف کوتاه مدت این تفاهمنامه این است که تلاش کنیم حداقل پرتاب زباله از خودرو را در ایام نوروز حذف کنیم و آن را به سراسر کشور تسری دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست