دومین جشنواره کشوری برنج در سیاهکل برگزار می‌شود

دومین جشنواره کشوری برنج ۱۶ تا ۱۸ شهریور امسال در شهرستان سیاهکل برگزار می‌شود. این جشنواره توسط نمایندگی ایران‌خودرو رحیم‌پور و با مشارکت موسسه دوستداران سیاهکل برگزار می‌شود.

 

به گزارش «لاهیجان»، علیرضا رحیم‌پور دبیر جشنواره برنج در نشست خبری این جشنواره و رونمایی پوستر این جشنواره گفت: در جشنواره برنج دنبال آن هستیم تا رنج برنج‌کاری کشاورزان که برکت هزاران دانه می‌شود را منتقل کنیم.

او بابیان اینکه کشاورزی خیلی کار پرسودی در مقایسه با دیگر مشاغل نیست گفت: رنج مشقت کشاورزان را به مردم و مسئولین گوشزد کنیم تا از این قشر زحمتکش حمایت و پشتیبانی شود.

رحیم‌پور با اشاره به فراموشی نوغانداری در بسیاری از نقاط گیلان گفت: اگر به همین منوال پیش برود ممکن است برنج‌کاری نیز به فراموشی سپرده شود‌. او با ابراز رضایت از برنامه‌های حمایتی دولت در چند سال اخیر گفت: امیدوارم از فرصت گردشگری برای توسعه استان استفاده شود.

دبیر جشنواره برنج با اشاره به پیش‌بینی برنامه‌های مختلف در این جشنواره گفت: مسابقه عکاسی برای دومین سال پیاپی در این جشنواره پیگیری می‌شود چراکه معتقدیم نگاه هنرمندان می‌تواند در امر توسعه کمک‌کننده باشد.

او همچنین از بخش شعر در جشنواره خبر داد و گفت: برای اولین بخش شعر گیلکی و فارسی با موضوع برنج برگزار می‌شود.

رحیم‌پور مسابقه آشپزی با رویکرد محلی را دیگر برنامه این جشنواره عنوان کرد و گفت: در جشنواره با رأی‌گیری مردمی آشپز نمونه را انتخاب خواهیم کرد.

دبیر جشنواره برنج افزود: نمایش‌های آیینی از خوزستان و مازندران با موضوع برنج و اجرای ناصر مسعودی و ناصر وحدتی دو خواننده گیلانی از دیگر برنامه‌های فرهنگی این جشنواره هستند.

او بابیان اینکه تورهای گردشگری و بوم گردی را پیگیری خواهیم ‌کرد گفت: ۷۰ خانه روستایی سیاهکل برای اینکه میزبان گردشگران و مهمانان قرار بگیرد شناسایی‌شده است.

رحیم‌پور همچنین عرضه محصولات روستایی مانند زعفران دیلمان، فندق و گردو و عرضه برنج محلی گیلان در بازارچه، ساخت مجسمه از کاه و کلش ممنوعیت سوزاندن کاه و کلش را از دیگر برنامه‌های این جشنواره عنوان کرد.

دبیر جشنواره از دعوت مدیران استانی و کشوری به این جشنواره خبر داد و گفت: استاندار٬ مجمع نمایندگان استان٬ وزیر جهاد کشاورزان و معاونان٬ معاون رئیس‌جمهور از مهمانان عالی‌رتبه این جشنواره هستند.

او همچنین از حضور احتمالی نمایندگان ۱۰کشور خارجی عضو مرکز تحقیقات برنج در این جشنواره خبر داد.

رحیم‌پور همچنین از برنامه‌های فرهنگ‌سازی مانند مبارزه بیولوژیک و کشت دوم برنج در این جشنواره خبر داد و گفت: با توجه به اینکه سرانه زمین‌های کشاورزان کمتر از نیم هکتار است و کشت دوم برنج یا راتون می‌تواند سبب افزایش درآمد کشاورزان شود.

او ادامه داد: اگر ساقه‌ها حفظ شود کشاورزان می‌توانند ۲۵ درصد برداشت اولیه اما باکیفیت بیشتر و هزینه و مصرف آب کمتر به دست می‌آورند.

رحیم‌پور در پایان با اشاره به توان گسترد ه و فراگیر بودن کشت برنج در استان گفت: با پتانسیلی که وجود دارد می‌توانیم جشنواره را گسترده‌تر نیز برگزار کنیم.

رامین شیرعلی پور مدیر اجرایی و مدیرعامل موسسه دوستداران سیاهکل این جشنواره نیز در این نشست گیلان را یک استان با پتانسیل بالا توصیف کرد که نتوانسته از ظرفیت‌های خود به‌خوبی استفاده کند.

او با اشاره به برگزاری این جشنواره در سال گذشته گفت: در سال اول انتظاری برای استقبال نداشتیم اما از میزان استقبال شوکه شدیم.‌

شیرعلی پور ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال رشد زیادی در استقبال و کیفیت برنامه شاهد باشیم.

دبیر اجرایی جشنواره برنج بابیان اینکه مردم شهر باید با درگیر جشنواره باشند گفت: مردم زمانی از جشنواره حمایت خواهند کرد که نفع اقتصادی آن را احساس کنند.

او افزود: به همین منظور برنامه خانه‌های روستایی برای ورود گردشگران آماده‌شده است.

شیرعلی پور بابیان اینکه ۱۰۰ مسافر خارجی برای جشنواره به گیلان ورود می‌کنند ادامه داد: طبیعتاً این مهمانان بعد از سیاهکل در دیگر نقاط گردشگری استان نیز حضور خواهند داشت.

او درگیر شدن همه مردم از مغازه‌داران تا نیروی انتظامی را سبب برگزار یک جشنواره موفق اعلام کرد و گفت: اگر مردم درگیر شوند خودشان کارها را پیش خواهند برد.

شیرعلی پور بابیان اینکه می‌خواهیم این جشنواره تریبونی برای کشاورزان باشد. گفت: به همین منظور در تور عکاسی تلاش کردیم تا زحمت کشاورزان از دریچه دوربین عکاسان به ثبت برسد.

او افزود: دیده شدن بزرگ‌ترین امتیاز برگزاری تور و نمایشگاه عکس بود.‌ تاکنون نیز نمایشگاه سال گذشته در سه شهر لاهیجان لنگرود و سیاهکل به نمایش گذشته شده است.

شیرعلی پور ادامه داد: برای جشنواره امسال نیز از چهار ماه پیش که فراخوان عکس برنج را منتشر کردیم تاکنون عکس‌های خوبی به ما رسیده است.

او حمایت مدیران از برگزاری جشنواره را خوب توصیف کرد و گفت: دوست علاقه‌مند هستیم تا مردم بیشتر در جریان قرار بگیرند و جشنواره به معنی واقعی برای کشاورزان باشد.

دبیر اجرایی این جشنواره با اشاره به مساحت هفت هزار و ۵۰۰ متر فضای برگزاری جشنواره گفت: این جشنواره با همکاری سه کمیته فرهنگی و هنری٬ کمیته کشاورزی و کمیته اجرایی و تلاش ۷۰ نیروی اجرایی برگزار خواهد شد.

شیرعلی پور با اشاره به انتخاب برنج‌کار نمونه در جشنواره سال گذشته گفت: بازخورد این کار مثبت بود و شور و حال خوبی در روستاها اتفاق افتاد. او ادامه داد: امسال نیز کمیته کشاورزی با تدوین معیار انتخاب کشاورز نمونه با همکاری جهاد ۱۰ کشاورز نمونه سیاهکل را انتخاب خواهد کرد.

در پایان نشست از پوستر این جشنواره نیز رونمایی شد.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست