تداوم حضور فلامینگوها در سواحل دریاچه ارومیه

سرپرست اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: از آغاز خشکسالی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه چندسالی بود که حضور هیچ فلامینگویی در این زیست بوم ارزشمند گزارش نشده بود، ولی از سال گذشته شاهد بازگشت آنها به این منطقه هستیم.

به گزارش ایرنا، ” بهزاد شیرپنجه ” روز پنجشنبه گفت: اکنون از فصل پاییز که هوای سیبری سرد شده این پرندگان در قسمتی از دریاچه ارومیه که آب وجود دارد به ویژه در اطراف جاده شهید کلانتری به خاطر وجود آرتمیافرود آمده اند.

وی اظهار کرد: منطقه زیستی فلامینگوها هم اکنون منطقه ای باتلاقی بوده که امنیت لازم برای زیست این نوع پرنده را نیز به نوعی تامین می کند هرچند که کارکنان محیط زیست در انجام عملیات حلقه گذاری جوجه ها با سختی هایی مواجه هستند.

سرپرست اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: سواحل پارک ملی دریاچه ارومیه مکانی مناسب برای زمستان گذرانی فلامینگوها و جوجه آوری آنها هستند به گونه ای که امسال حدود 20 هزار قطعه از این پرنده در این زیست بوم فرود آمده اند.

وی اظهار کرد: قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه فلامینگوها به دلیل نزدیک بودن به مصب رودخانه ها در جزایر 9 گانه فرود می آمدندولی به دلیل کمبود آب در این مناطق در اطراف جاده شهید کلانتری و بر روی نمک های این مکان فرودآمده اند.

شیرپنجه گفت: مردم محلی در راستای میزبانی از این گونه پرنده وایجاد محیطی امن برای زمستان گذرانی آن ها همکاری های مطلوبی با محیط زیست انجام می دهند.

فلامینگو پرنده ای با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ های سفید و صورتی است.

فلامینگو ها به آرامی راه می روند و در حالی که سرو منقار خودرا در آب کم عمق فرو برده، تغذیه می کنند.

این پرندگان به صورت دسته جمعی و در دسته های چند هزارتایی زندگی و مهاجرت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست