“محیط زیست” اولویت گیلان در برنامه ششم توسعه است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان گفت:‌ اولویت گیلان در برنامه ششم توسعه برای رسیدن به یک توسعه پایدار،‌ مسئله محیط زیست است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت،‌ محمدعلی محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران در رشت اظهار داشت:‌ برای رسیدن به توسعه پایدار باید محور فعالیت‌ها را در برنامه ششم توسعه بر اساس مهم‌ترین مسائل پیگیری کرد که این اولویت مهم در گیلان،‌ محیط زیست تعیین شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه جهت تدوین برنامه‌ها باید از همه ظرفیت‌های استان استفاده شود ابراز داشت:‌ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در این راستا علاوه بر متخصصان خود از توان و ظرفیت علمی کارشناسان دیگر سازمان‌ها نیز استفاده می‌کند.

محمدی مهم‌ترین اولویت‌های استان گیلان که در برنامه ششم توسعه قرار گرفته‌اند را برشمرد و تصریح کرد:‌ محیط‌ زیست، کشاورزی،‌ ‌تجارت،‌ توریسم و گردشگری در برنامه ششم توسعه به‌عنوان محورهای توسعه گیلان شناخته شده‌ و تمام برنامه‌ها حول محور آنها برنامه‌ریزی می‌شود.

وی مسئله محیط زیست را نخستین و مهم‌ترین اولویت استان گیلان جهت رسیدن به توسعه پایدار خواند و عنوان کرد:‌ اگر محیط اطراف، ناسالم و از استانداردهای تعیین شده جهانی به دور باشد بدون شک تمام فعالیت‌ها تحت الشعاع آن قرار گرفته و به نتیجه مطلوب خود نمی‌رسند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان مقوله کشاورزی در استان را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت:‌ مسئله امنیت غذایی یکی از وظایفی است که بر عهده استان‌های گیلان و مازندران گذاشته شده است بنابراین در این راستا باید برنامه‌ریزی عملیاتی ویژه‌ای تدوین و پیاده‌سازی شود.

محمدی با اشاره به روند تولید برخی از محصولات کشاورزی در گیلان ابراز داشت:‌ برای رونق تولید برنج و‌ چای به عنوان دو محصول استراتژیک استان به همراه سایر اقلام مانند زیتون و مرکبات با همکاری سازمان‌های متولی اقدامات بسیار خوبی در این‌ سال‌ها انجام شده است.

وی موقعیت ترانزیتی استان گیلان به عنوان یک محور مواصلاتی بین ایران و اروپا را مورد تأکید قرار داد و افزود:‌ گیلان در گذشته با محوریت بندرانزلی به‌عنوان پل ارتباطی بین ایران و اروپا شناخته می‌شد به طوری‌که تجار و بازرگانان برای تجارت با اروپا از این منطقه عبور می‌کردند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان وجود سازمان منطقه آزاد انزلی را مزیتی در خور توجه برای استان گیلان دانست و تصریح کرد:‌ در کنار منطقه آزاد انزلی با توسعه مناطق آزاد آستارا و لاهیجان،‌ سهم مبادلات گیلان افزایش پیدا کرده و موقعیت استان در حوزه تجارت تثبیت می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست