جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود

برای سومین سال پیاپی؛
جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت برگزار می شود.

 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت از برگزاری سومین جشنواره جوکول در پیاده راه فرهنگی رشت خبر داد و گفت: این جشنواره برای سومین سال پیاپی به همت این سازمان برگزار می شود.

علیرضا حسنی با اشاره به استقبال شهروندان رشتی از دوره های گذشته ی این جشنواره گفت: با توجه به این موضوع، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت تصمیم گرفت تا امسال این جشنواره را همزمان با آغاز فصل برداشت محصول برنج در فضایی شاد و مفرح با هدف حفظ و احیای آداب، سنن و رسوم بومی استان گیلان و نیز انتقال این داشته‌های فرهنگی به نسل جوان جامعه برگزار نماید.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره ی جوکول در راستای برنامه برندسازی های شهر رشت به عنوان “شهر جشنواره‌ها” در رشت اجرا می شود گفت آیین افتتاحیه این جشنواره ساعت هفت عصر روز دوشنبه ۲۹ مردادماه است و تا روز چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه (از ساعت 19 تا 23 ) امسال نیز در پیاده راه فرهنگی رشت ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد: این جشنواره در چند بخش ارائه ی محصولات فرآوری شده ی جوکول و عرضه ی جوکول به عنوان “خوشه های سبز برنج” همراه با نمایش ادوات سنتی همچون پادنگ و آبدنگ و نیز اجرای برنامه های شاد و مفرح برگزار می شود.

علیرضا حسنی در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم با اجر ای این برنامه ها ضمن ایجا فضایی شاد و شاداب در شهر و نمایش آیینها، آداب و سنن مربوط به گیلان و رشت، این شهر را به قطب گردشگری استان تبدیل کنیم و روزهایی خاطره انگیز برای شهروندان و مسافران و گردشگران رقم بزنیم.

جوکول نویدبخش رسیدن برنج است که به شکرانه آغاز برداشت برنج در گذشته برگزار می‌شده است. گفتنی است جوکول از دو کلمه جو به معنای برنج و کول به معنای نارس تشکیل شده است.در گذشته‌های دور گیلانی‌ها برنج نارس را پس از فراوری با شکر از آن به عنوان تنقلات استفاده می‌کردند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت همچنین تاکید نمود: در اجرای این جشنواره برنامه هایی همچون موسیقی محلی، آیینهای سنتی، عرضه ی محصولات و صنایع دستی و برنامه های شاد تدارک دیده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست