کم یاب ترین حیوانات روی زمین

از زمانی که در زمین حیات و شرایط برای وجود مهیا شد، حتی قبل از وجود انسان ها حیوانات بسیاری بر روی زمین زندگی می کرده اند. حتی حالا که زمین به نوعی قلمروی بی چون و چرای انسان ها در تمامی نقاط شده، این اربابان اولیه ی زمین در بسیاری از انواع مختلف وجود دارند. اما حتما این نکته را می دانید که حیواناتی که بر روی زمین می زیسته اند، به همین تعداد گونه ی جانوری محدود نمی شده و انواع بی شماری داشته اند، تصور کنید که روزی در آینده ای نه چندان دور، این جمله را برای گونه های باقی مانده بگویند! به هر حال از این تنوع حیوانی هنوز هم تعدادی هستد که البته به آن ها دیگر گونه ای کم یاب اطلاق می گردد. در واقع همین الان که ما این مطلب را به رشته ی تحریر در می آوریم، ۲۳۰۰ گونه ی مختلف جانوری در جهان وجود دارند که در معرض خطر انقراض برای همیشه هستند.

 

۱- کرگدن سوماترا | Sumatra Hippopotamus

کرگدن ‌های دوشاخی در سوماترا وجود دارند که به اتفاق یکی دیگر از انواع خود در خطر انقراض قرار دارند. مجموع جمعیت این گونه به شدت در معرض خطر است و زنگ ها برای آن به صدا در آمده است. در حال حاضر کمتر از ۲۷۵ قلاده از این حیوان زندگی می کند.

 

 

۲- اورانگوتان سوماترا | Sumatran orangutan

اورانگوتان‌های سوماترا به این دلیل اسمشان سوماترایی شده است که تنها بومی این منطقه و درختانش هستند و در جای دیگری زیست نمی کنند. از چندین سال پیش روند جنگل زدایی در سوماترا به خاطر تولیذ کاغذ و الوار که شروع شد، انقراض این حیوان درخت زی در صدر اخبار محیط زیست سوماترا و البته محیط زیست جهان قررا گرفت. البته انقراض این حیوان ها از چندی پیش آغاز شده بوده و تا به حال نسبت جمعیت آنان به ۲۰ درصد رسیده! دانشمندان می گویند که به صورت تخریب از این حیوان تنها ۷۳۰۰ تا مانده باشد.

 

 

 

۳- موش کوتوله کوهی | Old Rag Mountain

این موش های بامزه ی کوتوله را می توان به عنوان تنها پستانداران استرالیایی نام برد که برای زندگی در محیط‌ های کوهستانی توانسته اند، سازگاری پیدا کنند. به خاطر ساخت و ساز زیستگاه این حیوان در معرض خطر قرار گرفته است.

 

 

 

۴- لک ‌لک کچل شمالی | northern stork

می گویند که لک ‌لک کچل گرمسیری یکی از اولین حیواناتی بوده است که سوار بر کشتی نوح شد و از عذاب الهی در امان ماند! به هر حال این حیوان که تصور می شد نابود و منقرض شده است در سال ۲۰۰۲ بود که در صحرای سوریه دیده شد.

 

 

 

۵- حشره چوبک جزیره ی لرد هاو | Dryococelus australis Lord Howe island

به این جاندار Dryococelus australis نیز گفته می شود. چیزی که درباه ی این حشره جالب است این مورد است که وقتی صحبت از انقراض می شود همه به حیوانات بزرگ فکر می کنند اما این حشره همه را به فکر انداخته است. روند انقراض این حشره از این جا شروع شد که به دنبال هجوم جوندگان به جزیره ی هاو که جزیره ‌ای مابین استرالیا و جزیره ی نیوزلند است، اتفاق افتاد البته قبل ترها فکر می کردند که این حشره در حد فاصل دهه ی ۱۹۲۰ که برابر با سال ۱۳۰۰ شمسی است، منقرض شده باشند. این جانور دربالی پیرامید (Ball Pyramid) که جزیره ‌ای صخره‌ ای در ۲۲ کیلومتری جزیره هاو، محل زندگی آنان است، مجددا کشف شد.

 

 

 

 

۶- قورباغه درختی چشم سیاه | Morelet’s tree frog

این حیوان، بیشتر به خاطر چشم های کاملا سیاه و بیضی شکلش بسیارشناخته شده است. همگی دانشمندان زیست شناس به اتفاق درباه ی این حیوان می گویند که ممکن است در طول ۱۰ سال آینده، جمعیت این نوع قورباغه تنها به ۲۰ درصد جمعیت فعلی آن برسد. این قورباغه ‌ها بومی مناطقی همچون مکزیک و قاره ی آمریکای جنوبی هستند تنها به دلیل تخریب زیستگاه خود و همچنین گسترش قارچ چیترید که برای آن ها مثل مرگ تدریجی است و تمام حیوانات در سراسر جهان را در معرض خطر قرار داده است، در معرض انقراض قرار گرفته‌ اند.

 

 

 

 

۷- تمساح فیلیپینی | Philippine crocodile

تمساح های فیلیپینی را در واقع باید نژادهای کوچک جثه تر هم نژدان خود دانست که در آب های شیرین زندگی می کند. تمساح فیلیپینی نر معمولا بیش از ۳ متر طول ندارد و ماده‌های این تمساح ها حتی از این هم کوچک ‌تر هستند. باتلاق‌ها، دریاچه‌ها، آبگیرها و سایر مخازن آب که در حال حاضر به محل شالیزارهای برنج فیلیپینی تبدیل شده اند، محل اصلی زندگی این تمساح ها می باشد. برای کشتن این حیوانات حتی از دینامیت هم استفاده می کنند!

 

 

 

۸- پلنگ آمور | Amur Leopard

پلنگ آمور در ناحیه پریموری روسیه زندگی می‌ کند و گونه ای به شدت کمیاب و حتی نایاب از نژاد پلنگ‌هاست. بر اساس سرشماری ها تنها بین ۱۴ تا ۲۰ قلاده پلنگ بالغ و ۵ تا ۶ توله پلنگ آمور در دنیا باقی مانده است!

 

 

 

 

۹- آنتلوپ سفید | White antelope

ابتدا در باره ی گونه ی آنتلوپ باید بگوییم که آنتلوپ به گروه بزرگی از جانوران به نام شاخ‌ درازان گفته می‌شود. آنتلوپ سفید هم نوعی از آنتلوپ ها آن هم از نوع کمیاب و نادرش است. آنتلوپ‌های سفید همگی زمانی در بخش وسیعی از آفریقا زندگی می‌ کردند، اما در حال حاضر تنها در بخش ‌هایی از کشور نیجر دیده می شوند.البته درباره ی حیات آنتلوپ های سفید دانشمندان می گویند که تنها شاید کمتر از ۳۰۰ راس از این گونه به شدت در معرض خطر در دنیا باقی مانده باشد. آنتلوپ های سفید جمعیت به خاطر شکار، خشکسالی و حتی فشارهای زیر ساختی گردشگری به شدت کاهش یافته است.

 

 

 

 

۱۰- گوریل لولاند غربی | Western gorilla

گوریل های سیاهی که ساکن جنگل‌ های متراکم بارانی محیط زیست کشورهای همچون کامرون، آفریقای مرکزی، کنگو، گابن، آنگولا و گینه استوایی هستند را گوریل های لولاند غربی می گیوند که در حال حاضر آن قدر تعدادشان کم شده است که می توان آن ها را به راحتی سرشماری کرد. دانشمندان می گویند که تعداد این گوریل ها از دهه ی ۸۰ میلادی شروع به کم شدن کرده است. از جمله عواملی که برای انقراض این این جانور بسیار موثر بوده، شکارهای تجاری، ویروس های همچون ابولا، تهدیدات قومی آفریقایی،… و عواملی از این دست می باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست