سوت قطار گیلان هفته آینده به صدا در می آید

استاندار گیلان گفت: راه آهن رشت – قزوین پنجشنبه هفته آینده با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و مسئولان وزارت راه و شهرسازی به صورت اولیه به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری گیلان، مصطفی سالاری صبح سه شنبه در برنامه صبح بخیر ایران افزود: راه آهن رشت – قزوین پنجشنبه هفته آینده با حضور دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و مسئولان وزارت راه و شهرسازی، به صورت اولیه به بهره برداری رسیده و پس از آن، حدود دو ماه دیگر با حضور رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح می شود.

سالاری ادامه داد: آزادراه رشت – قزوین غیر از هشت کیلومتر آن در محدوده شهرستان رودبار، تکمیل شده و بهره برداری از راه آهن رشت – قزوین، زمینه را برای حضور بیشتر گردشگران در گیلان فراهم می کند.

وی با اشاره به ظرفیت های گیلان همانند بنادر برای توسعه روابط تجاری با کشورهای همسود (CIS) گفت: روابط تجاری ما با کشورهای این حوزه به دلیل برخورداری از سه بندر سابق انزلی، بندر کاسپین که مدرن و جدید ساخته شده و بندر آستارا به عنوان منطقه ویژه اقتصادی افزایش یافته است.

استاندار گیلان تصریح کرد: مجموع صادرات استان گیلان طی هفت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۵۳ درصد و از لحاظ دلاری ۶۳ درصد افزایش یافته و عمده این صادرات از طریق بنادر انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه راه آهن آستارا به بهره برداری رسیده است، افزود: بخشی از حمل کالاها از ایستگاه انجام می شود اما بنا داریم تا با بهره برداری از راه آهن رشت – آستارا، بخشی از روند حمل کالاها و واردات و صادرات را از این طریق انجام دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تسهیل در حوزه گردشگری با بهره برداری از راه آهن رشت – قزوین و آزادراه، گفت: این دو موضوع استان را در معرض تقاضای بیشتر برای ویلا سازی و سکونت گاه های موقت قرار داده که لازم است برای حفظ اراضی کشاورزی و ملی و همچنین رفع نگرانی و دغدغه هموطنان و گردشگران، احداث واحدهای بوم گردی در نظر گرفته شود.

سالاری بیان کرد: احداث پنج هزار واحد بوم گردی در استان در۲ سال گذشته پیش بینی شده که در محدوده طرح های هادی روستایی و با حفظ و رعایت معماری سنتی هر منطقه ساخته می شود، این واحدهای بوم گردی علاوه بر رفع دغدغه هموطنان برای سکونت موقت، آنان را از سرمایه گذاری که سودی برایشان نخواهد داشت، معاف می کند.

وی ادامه داد: در کنار این واحدهای بوم گردی هتل نیز احداث می شود که علاوه بر فراهم شدن رفاه گردشگران، زمینه اشتغال و درآمد زایی را نیز برای مردم منطقه فراهم می سازد.

استاندار گیلان به فرصت های اشتغال زایی در گیلان نیز اشاره کرد و تبدیل کشاورزی سنتی به مدرن از طریق فرآوری و بسته بندی محصولات برای عرضه به بازار و صادرات را یکی از زمینه های اشتغال در استان خعنوان کرد.

وی با بیان اینکه ۳۰ محور برای گردشگری در استان تعریف شده است، اظهار کرد: باید با استفاده از ظرفیت های استان همچون دریا، جنگل، سواحل و کشاورزی شغل ایجاد کنیم و در همین راستا واگذاری شناگاه ها به بخش خصوصی و احداث سازه هایی بدون مصالح ساختمانی، احداث مراکز کوچک خدمات بین راهی در هر شش کیلومتر (از جمله دارای پمپ بنزین، مینی سوپر و خدمات معرفی روستا) از برنامه های استان برای اشتغالزایی و گردشگری است.

سالاری افزود: علاوه بر ظرفیت هایی همچون بنادر و گردشگری، گیلان در تولید صنایع سلولزی صاحب نام بوده و اهتمام داریم از همه این ظرفیت ها برای توسعه استان، اشتغال زایی و افزایش درآمد مردم بهره بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست