مراسم آغاز سال نوی گالشی(نوروزبل) قریب به دو دهه است که در کوهستان های گیلان جان با همه ی موانع و کاستی ها، برگزار می شود.
امسال نیز “نوروزبل” در روز دوشنبه شانزدهم مرداد ماه در منطقه ی زیبای هالیدشت برگزار می شود و خوشبختانه با ثبت ملی نوروزبل در فهرست میراث ناملموس کشور بحمدالله تمرکز خود را بر اجرای هرچه بهتر این مراسم میگذاریم. آنچه مهم است همدلی و همراهی مسوولین محترم لنگرود عزیز بوده و هست که همیشه این اتفاق نظر ها و هم گرایی ها بستری را در لنگرودم ایجاد کرد که شاهد کارهایی بزرگ بودیم. سال گذشته علیرغم وجود موانع بسیار، توانستیم مجوز برگزاری این آیین کهن گیلانی را در کوهستان های مجاور املش عزیز اخذ کنیم و علاوه بر اجرا و پاسداشت این مراسم کهن قدمی هم در نزدیکی بین دو شهرستان مجاور، لنگرود و املش برداشته شد که جای بسی خوشحالیست. حضور استاد وحدتی با گروه ارزشمند خود،برگزاری نمایش های آیینی توسط دو گروه برجسته استان و کشور، سرنا نوازی استاد اسد نوری، اجرای موسیقی توسط گروه عموصفر “رضا عشقی، حسن عبداللهی و حسین مشکین” حضور گروه موسیقی همایون استاد محمد اسدزاده و….گوشه ای از مراسم نوروزبل امسال در هالیدشت است.
بویژه برگزاری نوروزبل امسال در وسط هفته میتواند مبین میزان علاقمندی مردم خوب ما را معلوم نموده تا با تفریق جمعیت خانواده هایی که برای گشت و گذار نه برای شرکت در نوروزبل به هالیدشت می آیند و به دعوت عموصفر لبیک میگویند میتواند بگونه ای وزن کشی این برای فعالیت های دودهه ی اخیر بنده باشد.
اینکه چقدر مردم ما حاضرند وسط هفته از تهران و شهرستان های دوردست برای شرکت در نوروزبل امسال مرخصی بگیرید برای بنده بسیار مهم است. یعنی با توجه به فطرت چند ساله در فعالیت های خود که دلایل خود را داشت،حضور مردم فهیم منطقه میتواند محرک جدی تری برای دویدن های بی وقفه ام برای موسیقی و فرهنگ و هنر گیلان باشد.
پس وعده ی ما

“دوشنبه /شانزدهم مرداد ماه نودوشش /ساعت چهار /منطقه ی زیبای هالیدشت گیلان”

نوروزبل هزار و پانصد و نود و یک گیلانی بر همه مبارک باد.

صفرعلی رمضانی خشک سلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست