سوغات لوشان

از سوغات لوشان  میتوان زیتون،روغن زیتون، انواع ترشیجات و رب ها، بافت های پشمی،نمدبافی،گلیم بافی نام برد.

زیتون و روغن زیتون

روغن زیتون خالص مزه تلخی می‌دهد و این تلخی نه تنها نشانه‌ی خراب شدن و فساد این روغن نیست، بلکه علامتی برای نشان دادن آنتی اکسیدان زیاد در این روغن است و تنها چیزی که باعث فاسد شدن این ماده می‌شود گرما و نور است.
نکاتی جالب درباره زیتونزیتون خاصیت ضد پیری دارد و با داشتن آنتی اکسیدان از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. زیتون حاوی ویتامین امگا 6 می‌باشد، موجب مسدود کردن واکنش بدن به تورم در وضعیت‌های مزمن مانند بیماری قلب و آرتریت می‌شود. هر 10 عدد زیتون به عنوان 1 واحد چربی است و دارای 45کیلو کالری انرژی است پس به هیچ عنوان خاصیت کاهش وزن ندارد اثر مثبت زیتون نیز به علت وجود روغن‌های غیر اشباع موجود در آن است که برای بدن مفید می‌باشد و بدن باید آنها را دریافت کند و گرنه به عوارض کمبود آن دچار می‌شویم.

 

 

 

 

نمدمالی

نمد نوعی بافت سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود .نمد در لغت پارچه‌ای کلفت است که از پشم یا کرک مالیده حاصل می‌شود و از آن فرش و کلاه و جامه بدست می‌آید. این صنعت از دورانهای کهن تا به امروز همواره در گیلان رواج داشته به طوری که نمدمالی یکی از صنایع دستی بومی استان بشمار می‌رود. تولیدات نمدی در استان ‏گیلان از زیبایی و ظرافت و استحکام و مرغوبیت بسیار خوبی برخوردار است که به صورت پراکنده ‏در بعضی از شهرهای استان نظیر رودسر، املش، رودبار و شفت تولید می شود. نمد زیرانداز مناسبی برای پیشگیری از نفوذ رطوبت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست